19 Eylül 2014 Cuma 02:44
Köşe Yazarımız Olmak İster misiniz? Başvurmak için tıklayın.
Fikrini Söyle: Mardin emlak fiyatları.

PYD ile El Nusra'nın Rimelan Savaşı Sürüyor

19 Ağustos 2013 Pazartesi - 13:25 DHA [4955820]

El Nusra güçleri, PYD'ye bağlı YPG silahlı güçlerinin ele geçirdiği Rimelan petrol yataklarını alabilmek için sık sık saldırılar düzenliyor.PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'ye bağlı YPG silahlı güçlerinin ele geçirdiği Rimelan petrol yataklarını alabilmek için El Nusra güçleri sık sık saldırılar düzenliyor. Rimelan'daki petrol yataklarını görüntüleyen DHA muhabirine konuşan YPG'liler, Kürt bölgesinin ekonomik olarak ayağa kalkması için petrol yataklarının kendileri için çok önemli olduğunu, petrol satışı yapılamadığı için tüm depoların dolduğunu bu nedenle üretimin durduğunu söylediler.

ÜLKE PETROLÜNÜN YÜZDE 60'I BU BÖLGEDE

Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçeleri arasındaki bölgenin karşısındaki, Suriye'de bütün kesimlerin hedefindeki, Irak'ın Kerkük bölgesi kadar önemli olan Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerindeki petrol yatakları için büyük bir savaş veriliyor. Suriye petrolunun yüzde 60'ını barındıran bu bölgeleri, Kürt silahlı gruplarının bu yılın Mayıs ayında ele geçirmesi üzerine El Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen El Nusra cephesini harekete geçirdi.

YPG, EL NUSRA'YA KAPTIRMAMAK İÇİN ÇATIŞIYOR

Önce Türkiye'nin Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Rasulayn kasabasındaki YPG'lilere saldıran El Nusra örgütü, saldırılarını genişleterek Kürtlerin denetiminde bulunan Türkiye sınır hattındaki bütün ilçe ve kasabalara yaydı. Kürtlerin denetimine geçen su, petrol ve doğalgaz konusunda Suriye'nin en verimli bölgeleri olarak görülen Türkiye sınırı yakınlarındaki Rimelan petrol yatakları etrafında adeta koruma çemberi oluşturan YPG (Halk Savunma Birlikleri) güçleri ise, El Nusra örgütünü bölgeye yaklaştırmamak için yoğun şekilde çatışıyor. El Nusra'nın YPG'den petrol yataklarını bir ay içinde terk etmesini istediği, YPG'nin ise buna karşı çıktığı için çatışmaların yoğunlaşarak sürdüğü belirtiliyor.

PETROL YATAĞI KÜRTLERİN ELİNDE

Kürtlerin yanısıra, Arap, Süryani, Ermeni ve Kildanilerinde yaşadığı Rimelan bölgesini DHA muhabiri gezerek Kürtlerin denetimindeki petrol yataklarını görüntüledi. Suriye'nin Kuzey bölgesindeki Rimelan Petrol yataklarını korumak amacıyla YPG'nin çağrısı üzerine yüzlerce kişi kısa bir silahlı eğitim aldıktan sonra silahlanarak petrol yataklarının etrafındaki mevzilere yerleşti.

2 bin kuyunun bulunduğu Rimelan'da daha önce günde 400 bin varil ham petrol üretiliyordu. Rimelan'da çıkarılan petrol, boru hatlarıyla Humus ve Banyas kentlerindeki rafinerilere aktarılıyordu. Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerinden çıkarılan petrolün artık Humus ve Banyastaki Rafinelere aktarılmaması nedeniyle bölgedeki 400 bin varil alan 7 tankın dolu olması üzerine petrol üretimi durdu. Rimelan ve çevresinde El Nusra örgütü ile çatışan YPG'liler DHA muhabirine yaptıkları açıklamada, Kürtlerin en önemli kazanımı olan petrol yataklarını asla terk etmeyeceklerini, sonuna kadar savunacaklarını söyledi. Irak'taki Kerkük kadar önemli olan Suriye'deki Rimelan petrol yataklarını elinde bulunduran ise bölgede söz sahibi olacak.

İlgili Yorumlar
Toplam 85 yorum
 • ÖZ HAKİKİ ADOLF REYİZZ: ALLAH GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEYEN ORDULARLA EL-NUSRANIN YANINDA OLUR İNŞALLAHH.
  İSTAN: allah senin de el nusra nın da belasını er geç verecektir dinsiz imansız şeytanlar
  REEL: el nusra canileri çocuk ve kadınları yakanları savunmamalıyız
  RECEP: daha cok mahsum insan öldursun diyemi dularınıza bak allah mazlumun yanındadır canilerin diyil allah herkesin alalhıdır el nusranın diyil allah zalimin yanında olmaz
  WELAT: Ruyan'da görürsün.Allah yeryüzünü sahtekar ve ikiyüzlü yalancılardan koruusn.Kurtuluş savaşında Araplar bizi arkadan vurdu diyen sizsinzi,Kürdler en ufak biğr kazanım da Gider İsrail ve Yünanla da işbirliği yaparsınız..Çanakalede ölen Kürd bir uyansada görseydi bu günleri....
 • İSYANN: KÜRTLER bu zor günleride aşacaktır her türlü sömürgeci etkiye karşı öz savunma gücü karşısında EL KAİDE NİN şansı yoktur.. ölümüne yürüyen bir halk gücü ve onu destekleyen ordulaşmış bir dağ kadrosu vardır... isyann 16
 • ZAHİRİ: Allah bu nusra çetelerinin belasını tez zamanda verir umarım... sözde müslüman özde 'saf kafir'
 • ASLANN: pyd yi bitir el nusra
 • PETROLKENTLİ-72: ALLAH'U TIALA kürtlerin özelikle savaşçıların yardımcısı olsun. .....BATMANLI
  ŞIRNAKLI: amin amin
Yorumunuzu Yazın
Toplam 85 yorum
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde MardinHaber.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Say